Sosyal medya, eğitimi olsun olmasın herkesin rahatlıkla uyum sağlayabileceği ve sosyal medyada yer alan platformlar sayesinde para kazanabileceği geniş bir internet ağıdır. Günümüz çağının en çok kullanılan ve tercih edilen platformu olan Youtube da bu platformlar arasında yer almaktadır ve içerik üreticileri, kendilerine ait olan kanallarında yükledikleri videolar sayesinde ünlü olabilmekte ve para kazanabilmektedirler. Fakat Youtube üzerinden para kazanmak diğer işlerde olduğu kadar zordur ve sabır gerektirir. Öncelikle kanalınıza yüklediğiniz videoların çok izlenmesi ve beğenilmesi gerekir. Bu sebeple bu yazımızda sizlere Youtube’da çok tıklanma yolları hakkında bilgi vereceğiz

Özgün İçerik

Özgünlük her alanda oldukça önemlidir. Özgün olmayan içerikler genel olarak çalıntı olarak düşünülür ve bu da hoş bir durum değildir. Youtube gibi geniş bir platform içerisinde yer alacaksanız sizler gibi içerik üreten diğer insanların neler yaptığına veya en önemlisi neler yapmadığına iyice bakmanız gerekmektedir. Eğer Youtube üzerinden para kazanmak ve kendinizi yeni fikirler ortaya atarak kanıtlamak istiyorsanız tamamen özgün yani size ait olan içerikler üretmeniz gerekmektedir.

Aksi halde diğer insanların videolarını, içeriklerini kendi kanalınızda yinelerseniz, izleyici hem artık bu içerikleri izlemiş ve sıkılmış olacağından hem de başka kişilerin fikirlerini çaldığınızı ve paylaştığınızı düşüneceğinden tıklanma sayınız azalacaktır. Öyle ki, başkasının fikrini veya ürettiği herhangi bir şeyi kendi kanalınıza aldığınızda telif yeme gibi bir durumla da karşılaşabilirsiniz. Bu da kanalınızın kapanmasına sebep olacaktır.

Youtube'da Çok Tıklanma Yolları
Youtube’da Çok Tıklanma Yolları

Videoya Başlık Koyma

Youtube’da çok tıklanma yolları arasında belki de en önemlisi Youtube’a yüklendiğiniz içeriğinize verdiğiniz isimdir. Bu ismin hem dikkat çekici olmasına hem de yüklediğiniz içerikle ilgili olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Unutmayın, insanlar ilgilerini çeken videolara daha çok tıklarlar. Videonun ise ilgi çekmesini sağlayan en önemli unsurlar arasında videonuza verdiğiniz başlık gelmektedir.

Video Kapak Fotoğrafı

Videonuza koyduğunuz başlık kadar, o videonuzun kapak fotoğrafı da izlenme açısından oldukça önemlidir. Başlık da olduğu gibi kapak fotoğrafında da ilgili çekicilik ve içerikle uygunluk dikkat edilmesi gereken hususlardır.

Takipçilerle Etkileşim

Youtube’da izlenme almanın en püf ve kritik noktası takipçilerinizle aranızdaki iletişimdir. Çünkü buradaki asıl amaç, takipçi kitlesini korumaktır. Bu nedenle Youtube’a her içerik yüklediğinizde onların eleştirilerini dikkate almayı ve yaptıkları yorumları beğenip gerektiğinde cevaplandırmayı unutmayın.

Bu önemli püf noktalara dikkat ettiğiniz taktirde hem var olan takipçilerinizi kaybetmeyecek hem de zamanla daha fazla takipçi kazanacaksınız.